Ana Sayfa arrow Sevgili Peygamberim arrow Hadice Anne'nin Hüzün Veren Ölümü
Hadice Anne'nin Hüzün Veren Ölümü PDF Yazdır E-posta

Bana O'ndan hayırlı kadın müyesser olmadı. Herkes kafir iken O iman etti. Gayriler beni yalanlarken O tasdik etti. Başkaları sarınırken bütün malını bana bağışladı. Hak Teala O'ndan evlad nasip etti.


Hadis-i Şerif


Peygamberlik vazifesinin onuncu senesi Hayrül Beşer'in elem ve keder günleri oldu...Evvela çok sevdiği ve sayısız iyiliklerini gördüğü amcası Ebu Talib'i yitirdi. Hem de bütün uğraşmalarına rağmen Ebu Talib, imana gelmeden can verdi...akıl ermez sırlardan bir sır.

Sonra; Ebu Talib'in ölümünü kadınların en üsütün annelerin annesi, melek annemiz, zevceleri Hazreti Hadice radıyallahü anha'nın vefatları takip etti. Bu iki sevgili insanın ölümleri kısa zaman aralıkları ile oldu... İki destekçi; iki yakın dostun peşpeşe gidişi Sevgili Peygamberimizi derinden yaraladı...ve bu sebeple bu seneye"Senet-ül Hüzn" Hüzün yılı ismini verdiler.

İçinde Hazreti Fatıma'nın da dünyaya geldiği; o gün "Hüzeyme'nin EVi" bugünse Mevlid-i Fatıma/Fatıma'nın doğduğu ev denilen ve Mescidi Haram'dan sonra Mekke'nin en üstün mekanı olan yer; Peygamber hanesi.

Hadice validemiz ölüm döşeğinde. başında sevgili kızları Fatıma radıyallahü anha ve Efnedimiz.

Mübarek Peygamber, yirmidört yıllık hayat ve dert arkadaşı, en yakın ve sevdiğini kaybetmenin kederi ile göz yaşlarını zaptedemezken Zevcesini sena buyuruyor:

-Ey Hadice! Sen bütün kadınların seyyidesi ve üstünü ve mü'mine hatunların en efdalisin. Cennet seni hasretle bekliyor..

Yüzü daha aydınlık, daha nurlu. Cennetteki mekanını görüyor olmalı.

Az sonra annemiz hayata ve sevdiklerine veda etti.

......

Hazreti Hadicetül Kübra, gerçekten takva fazilet ve feragat sahibi bir üstün insandı. İlk iman şerefi O'na aittir. Ki bu şerefi bir başka liyakatle mukayese etmek mümkün olamaz. Eşsiz şekilde eli açıktı. Olanca servetini İslamiyet uğruna feda etmiştir. Sevgili Peygamberimizi tebliğ yaptığı günlerdeki o sıkıntılı anlarında daima destekler ve O'na ümid ve tessil verirdi. Resulullah'ı hiç nicitmez ve hatırını daima de daima hoş tutardı. Allah Resulünün İbrahim hariç bütün çocukları ondan dünyaya gelmiştir. Mübarek soyları da müşterek çocukları Fatıma yoluyla devam etmektedir.

Bu ve daha nice kıymetli vasfı ile O, rızayı ilahiyi kazanmış ve Hak Teala'yı razı etmişti. Bu sebeple Cenab-ı Hak dahi Cebrail'le Hadice validemize selam yollamıştır.

Efendimiz, sevgili hanımı vefat edince cenaze namazını bizzat kendileri kıldırdılar, mezara koydular ve üzerine derin üzüntülerle toprak attılar.

Altmışbeş yıllık ömür, işte Hacun Mezarlığında bu mübarek Ramazan günü noktalanmış; Hadice Validemiz cennetteki inciden sarayına gitmek üzere ilk eşikten geçmişti.

 
< Önceki   Sonraki >